Erki Suurküla: “Harju Elekter on suur laev, mille suund ning meeskonna ülesanded on kindlalt paigas”

02.11.2022 Blog

Mehaanikainsener Erki on olnud lapsest peale masinatega sõber ning enda karjääri sidumine insenerivaldkonnaga oli igati loogiline samm. Tema karjäärilugu on huviäratav, sest ta on vahepeal ära käinud, kogunud kogemusi väljaspool Harju Elektrit ning tulnud tagasi – siiani on ta otsusega rahul.

Verinoore tudengina sai Erki ühes ettevõttes hea kogemuse kvaliteediinsenerina. „Ühel hetkel kuulsin aga kursavenna käest, et Harju Elekter otsib insenere. Algul veeretasin mõtteid, kuidas ma korraldan töö Keilas ja täismahus tootearenduse õpingud Tehnikaülikoolis. Esialgu lükkasin võimaluse tagasi, kuid samas oli huvi jätkuvalt olemas,“ räägib Erki. Sujuvalt läks nii, et Erki tuli siiski Harju Elektrisse intervjuule ja kõik tingimused juhtusid mõlemale osapoolele sobima. 2003. aasta novembrist asus ta Harju Elektrisse tööle, koos sama kursavennaga, kes talle alguses võimalusest pajatas.

Esimesel ringil, alates 2003 kuni 2012, Harju Elektris töötades sai ta väga hea tootmistehnoloogia kogemuse ühes põnevate ja väljakutsuvate projektidega. „Mehaanika projekteerimine tehakse enamasti arvuti taga ning metalli tootmisse insenerid liiga tihti ei satu. Samuti ei jõua tootmise tagasiside tihtipeale insenerini. Siin on asjad teisiti ja kahtlemata on see väga suur eelis,“ kirjeldab Erki. Samuti sai ta tootearenduse osakonna protsessiarenduste tegemisel palju kaasa rääkida.

Pärast seda oli ligi kuueaastane periood, mil Erki toimetas muul rindel ja sai juurde nii elukogemust kui ka projekteerimise kogemust. Selle aja sisse mahtus võimalus tutvuda eluga mitmes masinaehitusega tegelevas väikeettevõttes, samuti töökogemus teaduskeskuste eksponaatide projekteerimises. Muuhulgas leiab mõne Erki projekteeritud eksponaadi näiteks Energia avastuskeskusest. „Ühel hetkel mõistsin, et Harju Elektri sarnane suurettevõte on minu jaoks parim valik,“ räägib Erki. „Väikeettevõtted sõltuvad palju välisest, mis tekitab ebakindlust. Harju Elekter on suur laev, mille suund ning meeskonna ülesanded on kindlalt paigas – see kutsuski mind siia tagasi,“ lisab ta.


„Väikeettevõtted sõltuvad palju välisest, mis tekitab ebakindlust. Harju Elekter on suur laev, mille suund ning meeskonna ülesanded on kindlalt paigas – see kutsuski mind siia tagasi."


Tulles Harju Elektrisse tagasi teadis ta, mis teda ees ootab - töö ja inimesed olid juba tuttavad. „Harju Elektris meeldib mulle eesotsas seeriatoodangu protsess. Projekteerid, käid tootmises, hindad ja korrigeerid ning seejärel näed, kuidas toode läheb järjest paremaks – näed ettevõtte sees toote elukaart ja saad alati toodet paremaks arendada,“ kirjeldab ta. „Ja inimesed - Harju Elekter on alati olnud hea seltskonna ja siseatmosfääriga. Inimesed saavad omavahel hästi läbi ning üksuste vahel on hea suhtlus,“ räägib Erki.

Erki on meeskonnaliige, kes on alati valmis jagama enda ideid ja mõtteid – ta ei jää oma rolli kinni, vaid vaatab laiemat pilti. Näiteks toetab ta majasiseselt mehaanikainseneride töövoogu ning mõtleb kaasa projekteerimistarkvarade ja töövahendite teemal. Erki ise räägib, et talle meeldib targutada, kuid tüpaažilt juht ta enda sõnul pole. „Naudin väga seda rolli, kus saan ise spetsialistina toimetada ja enda häält kõlama panna,“ lisab ta.  

Mida tähendab Harju Elektri uus tunnuslause „Electrifying Tomorrow“ Erki jaoks? Tema sõnul on hea, et sõna electrifying võib mõista väga mitmeti. „Usun, et täna mõtlevad paljud, milline homne elektrifitseerimine välja näeb. Ma näen, et Harju Elekter on ennast sellesse energiaahelasse olulisel määral kinnistanud,“ kirjeldab ta. Erki lisab, et töötajana on ainult rõõm, kui meie toodete järgi on nõudlus. „Rääkides homsest, siis ootan huviga, millal leitakse hea lahendus soojuskadude efektiivseks kasutamiseks,“ lisab ta.