Karjääripööre: kosmeetikust kvaliteedikontrolli inseneriks

11.11.2022 Blog

Leedus Panevėžyses asuv Harju Elektri tütarettevõte on piirkonna üks suurimaid ja mainekamaid ettevõtteid. Ettevõte pakub inseneri-, lepingutootmise ja täiskoormuse testimise teenuseid süsteemi integraatoritele merendus- ja tööstussektoris. 
Kohalikud elanikud näevad ettevõttes usaldusväärset tööandjat ja teavad väga hästi, et tööle saamiseks ei ole tingimata vaja elektriku kutset - selle saab omandada käsikäes tööga Harju Elekter Leedu akadeemias, mida ettevõte on juba mitu aastat edukalt juhtinud koos Visaginase Tehnoloogia- ja Ettevõtluskutseõppekeskusega. Eelmisel aastal palkas ettevõte üle 70 uue töötaja.

 

Kosmeetikust elektrikuks

29-aastane Ieva Malinauskaitė kasutas võimalust osaleda kutseõppeprogrammis ning on suurepärane tõestus, et vaid ühe aastaga on võimalik teha karjääris tõeline kannapööre ja omandada uusi oskusi. Täna töötab ta Harju Elektri Leedu tootmisüksuses kvaliteedikontrolli insenerina.

Hariduselt on Ieva iluterapeut-kosmeetik – selle kutse omandas ta Vilniuse kolledžis. Ieva ütleb, et mõnda aega oli see kui unistuste elu, kuid hiljem hakkasid teda kimbutama kahtlused. "Töötasin kõik need aastad ühes ettevõttes. Kui nägin, et mul ei ole enam suurt arenguvõimalust ja pole enam millegi poole püüelda, hakkasin otsima teist tööd ning leidsin puhtjuhuslikult Harju Elektri tööpakkumise. Elektrotehnika valdkond oli minu jaoks tundmatu – mul olid vaid teadmised koolipingist, kuid pärast mõningat kaalumist otsustasin oma elu täielikult muuta ja võtta vastu uus väljakutse,” räägib Ieva.

Uudishimu tõi mind siia, kus ma praegu olen

Ieva rääkis, et karjäärimuutuse kasuks otsustamisel aitasid kaasa paljud asjaolud, sealhulgas kõrgem palk ja meeskond. "Olin kuulnud ettevõtte kohta head tagasisidet ja pärast siin tööle asumist võin seda vaid ise kinnitada," sõnab ta. "Algul polnud mu töö otseselt elektriga seotud - abistasin eelkõige kvaliteedikontrolli insenere toodete kontrollimisel," lisab Ieva. Aja möödudes hakkas Ieva rohkem huvi tundma kvaliteedikontrolli inseneride töö vastu. "Nägin, kuidas kolleegid loevad elektriskeeme, töötavad erinevate seadmetega ja mul tekkis suurem huvi. Hakkasin uurima lisaks ja soovisin, et kolleegid õpetaksid mind, sest tahtsin mõista, mida need seadmed teevad ja kuidas töötavad. Tunnen, et just uudishimu tõi mind siia, kus ma praegu olen,“ selgitab ta.

Ühel hetkel märkas ta tööandja teavitust liituda kutseõppeprogrammiga. See tähendas seda, et Ieval tekkis võimalus omandada elektriku kutse Visaginase Tehnoloogia- ja Ettevõtluskutseõppekeskuses. „Ilma pikema mõtlemiseta registreerusin õppeprogrammi, mis algas minu jaoks täpselt sobival ajal," räägib Ieva. Algus oli küll hirmutav, sest tal puudusid elektriga seonduvad teadmised, kuid Ieva sõnul olid õpetajad väga head – ta võis iga hetk nende poole pöörduda ja oma küsimustele vastused saada. „Kuigi valdkond oli varasemalt õpitust täiesti erinev, sukeldusin uude valdkonda üsna sujuvalt," lisas ta. Kutseõppekeskuses sai ta uusi teadmisi elektri põhitõdedest kuni spetsiifilistemate akadeemiliste teadmisteni, mida igapäevatöös vaja läks. Tema sõnul olid õppeprogrammi praktikaga seotud protsessid ettevõttes töötavate professionaalide poolt hästi juhendatud ja koordineeritud.

Ieva tõstab esile, et lähedased väga toetasid teda sel teekonnal: "Algul olid nad veidi üllatunud ja küsisid, miks just elektrivaldkond, kuid nad siiski toetasid ja julgustasid mind edasi liikuma.“


„Praegu töötan kvaliteedikontrolli insenerina, aga mul on veel palju küsimusi ja ma arvan, et tulevikus neid vähemaks ei jää, seega pean end kogu aeg täiendama ja juurde õppima.“


Praeguseks on Ieva ettevõttes töötanud kolm aastat. Eelmisel suvel lõpetas ta õpingud ja omandas elektriku kutse. Küsimusele, mida tulevik toob, vastas ta, et väljakutseid on selles ametis tema jaoks veel piisavalt, kuid see meeldibki talle. "Füüsika on teadus, mida tuleb iga päev õppida ja minu töö pole kaugeltki üksluine. Praegu töötan kvaliteediinsenerina, aga mul on veel palju küsimusi ja ma arvan, et tulevikus neid vähemaks ei jää, seega pean end kogu aeg täiendama ja juurde õppima,“ lisab Ieva. Samuti räägib ta, et ettevõtte tegevuse spetsiifika tagab töötajale igati dünaamilise ja arengusõbraliku keskkonna. Tulenevalt sellest, et Harju Elektri Leedu tootmisüksus töötab projektipõhiste tellimuste alusel, tuleb ka töötajatel oma kompetentsi pidevalt täiendadada ja teadmisi värskendada – tulevikku silmas pidades.